Αρχιτεκτονική ΑΠΘ, 1ο έτος 2010-2011

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αρχιτεκτονική ΑΠΘ, 1ο έτος 2010-2011

Ένα forum μόνο για μας!


5 απαντήσεις

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    PurpleAmbition
    PurpleAmbition


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 146
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  PurpleAmbition Τρι Δεκ 07, 2010 7:14 am

    Δεν μπόρεσα η ίδια να πάω στη συνέλευση σήμερα, αλλά μόλις με ειδοποίησαν πως η κατάληψη σταμάτησε. Επομένως, από αύριο κανονικά μάθημα.
    Όσοι πήγαν στη συνέλευση μπορούν να μας πουν περισσότερα για το κλίμα που επικράτησε εκεί.
    melissa
    melissa
    Admin


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθήνα

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  melissa Τρι Δεκ 07, 2010 7:46 am

    πραγματικα εχω χασει τα λογια μου... σε λιγους μηνες θα κλαιμε ολοι μαζι...
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Τρι Δεκ 07, 2010 10:21 am

    εγώ περιμένω να δω συζητήσεις και δράσεις..
    melissa
    melissa
    Admin


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθήνα

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  melissa Τρι Δεκ 07, 2010 10:22 am

    incognito.S έγραψε:εγώ περιμένω να δω συζητήσεις και δράσεις..
    στο περιμενω θα μεινεις!!
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Τρι Δεκ 07, 2010 10:24 am

    ααα δεν ξέρω! αλλά από αύριο κιόλας θέλω να βλέπω 93 -τουλάχιστον- ενεργά άτομα!

    εγώ,το άβουλο ον που δεν συμμετείχα στη ψηφοφορία..
    PurpleAmbition
    PurpleAmbition


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 146
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  PurpleAmbition Τρι Δεκ 07, 2010 11:49 am

    incognito.S έγραψε:εγώ περιμένω να δω συζητήσεις και δράσεις..
    σχετικά με το τι; τις καταληψεις, δράσεις διαμαρτυρίας ή γενικά δράσεις για το οτιδήποτε;

    εγώ να σας πω την αλήθεια, ζήλεψα κάπως με αυτά που διάβασα και είδα σχετικά με τις δραστηριότητες των συμφοιτητών μας στην Αθήνα. Ήταν πολύ δημιουργικοί
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Τρι Δεκ 07, 2010 12:00 pm

    PurpleAmbition έγραψε:εγώ να σας πω την αλήθεια, ζήλεψα κάπως με αυτά που διάβασα και είδα σχετικά με τις δραστηριότητες των συμφοιτητών μας στην Αθήνα. Ήταν πολύ δημιουργικοί
    συμφωνώ..

    σχετικά με το πλαίσιο (?) που ψηφίστηκε... υποτίθεται ότι έλεγε να γίνουν συζητήσεις μεταξύ φοιτητών και δράσεις για βελτίωση θεμάτων που αφορούν τη σχολή και τη κοινωνία γενικότερα,κατακρίνοντας την κατάληψη ως μέσο διαμαρτυρίας, και με την πρόταση να συμμετέχουν όλοι οι φοιτητές ενώ παράλληλα η σχολή θα διατηρείται ανοιχτή και τα μαθήματα θα γίνονται κανονικά -με ότι αυτό συνεπάγεται,εργασίες,ώρες μαθημάτων κλπ-... πως μπορεί να γίνει πραγματικότητα αυτή η (ενδιαφέρουσα μεν,αλλά) σουρεαλιστική πρόταση,μάλλον είμαι αρκετά "μικρή" για να το καταλάβω.. περιμένω λοιπόν να δω τη συμμετοχή και τις πράξεις -κυρίως- των ατόμων που υποτίθεται πως την στήριξαν..
    PurpleAmbition
    PurpleAmbition


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 146
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  PurpleAmbition Τρι Δεκ 07, 2010 12:01 pm

    Το πλαίσιο αυτό της ΠΑΣΠ είναι να φανταστώ..;
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Τρι Δεκ 07, 2010 12:20 pm

    όχι.. από μια ομάδα ατόμων ανεξάρτητων,που προφανώς δεν θέλουν να συνεχιστεί η κατάληψη.. δεκτό και κατανοητό.
    αλλά προσωπικά -κ πείτε μου αν κάνω λάθος- δεν είδα καμιά ουσιαστική θέση πάνω στο κύριο ζήτημα που μας απασχολεί-το νομοσχέδιο δηλαδή.. άντε τα ΕΑΑΚ στηρίζουν καταλήψεις,η ΜΑΣ πορείες κλπ,η ΠΑΣΠ "αντινόμο" και διάλογο.. κάτι προτείνουν τελοσπάντων ως διαμαρτυρία-αντίδραση πείτε το όπως θέλετε, είτε συμφωνεί ο καθένας είτε όχι.. αυτό το ανεξάρτητο κείμενο τι ακριβώς υποστηρίζει?εγώ δεν κατάλαβα... γιατί τις εν λόγο συζητήσεις κ δράσεις που αναφέρθηκαν σαφώς και τις βρήκαμε όλοι ενδιαφέρουσες,ριζοσπαστικές και αν μη τη άλλο ονειροπόλες αλλά δε νομίζω πως επικεντρώνονται στα θέματα που μας αφορούν στη παρούσα φάση..
    εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι πίσω από αυτό το κείμενο "κρύφτηκαν" άτομα που δεν θέλουν να συνεχιστεί η κατάληψη αλλά επίσης προτίμησαν να μην στηρίξουν την ΠΑΣΠ λόγο "ταμπέλας",άτομα που ακόμα κ αν έχουν στο μυαλό τους να κάνουν πράγματα πχ συμμετοχή σε πορείες δεν υπάρχει περίπτωση να οργανωθούν -εν μέσω μαθημάτων- αρά μηδέν αποτέλεσμα,καθώς επίσης και άτομα της ΔΑΠ που απ'τη στιγμή που δεν κατέβασαν πλαίσιο δικό τους ήταν το μόνο που μπορούσαν να υποστηρίξουν ώστε να λήξει η κατάληψη.. κ προφανώς αδιαφορούν -σε πλειοψηφία υποθέτω,για να μην είμαι κι απόλυτη- για τις επερχόμενες αλλαγές βάση νομοσχεδίου... πολύ ωραία.
    melissa
    melissa
    Admin


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθήνα

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  melissa Τρι Δεκ 07, 2010 9:56 pm

    πολύ ανεξάρτητοι!!! αλλοι κρυβονται. στην αλλη συνελευση θα γινει χαμος
    PurpleAmbition
    PurpleAmbition


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 146
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  PurpleAmbition Τετ Δεκ 08, 2010 6:00 am

    Με ευχαριστεί το γεγονός πως μαζεύτηκαν άτομα-ανεξάρτητα και κατέβασαν το δικό τους πλαίσιο
    Στη συγκέντρωση σήμερα δεν πήγα γιατί αποφάσισα μια φορά κι εγώ να πάω στην Τοπογραφία μπας και μάθω τίποτα. Πέρασα από κει όμως για λίγα λεπτά και για όσο κάθισα, τα άτομα που ήταν εκεί συζητούσαν πολιτισμένα κι έλεγαν τη γνώμη τους και τις ιδέες τους. Νομίζω πως υπάρχει θέληση και μεράκι για να γίνει "κάτι"
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Τετ Δεκ 08, 2010 6:21 am

    PurpleAmbition έγραψε:Με ευχαριστεί το γεγονός πως μαζεύτηκαν άτομα-ανεξάρτητα και κατέβασαν το δικό τους πλαίσιο
    θα ήθελα πολύ να συμφωνήσω μαζί σου! αλλά δυστυχώς το μόνο που είδα μέχρι στιγμής είναι δεκάδες άτομα να στηρίζουν ένα "πλαίσιο" που ξεκίνησε από ανεξάρτητους και προτείνει άλλες μορφές κινητοποιήσεων και παρόλα αυτά ο μόνος στόχος απ' ότι φαίνεται ήταν να λήξει η κατάληψη χωρίς περαιτέρω δράσεις.. απλά απογοητευτικό (τουλάχιστον)..
    στην συζήτηση που έγινε σήμερα πέρασα κ εγώ όσο πρόλαβα μετά την τοπογραφία.. και αυτό που είδα ήταν να συμμετέχουν κυρίως άτομα που στη συνέλευση υποστήριζαν κατάληψη (κ όχι δεν ήταν από τις καταστάσεις της εαακ μόνο) και να ενδιαφέρονται για να βγει κάτι καλό ως ανεξάρτητο... που ήταν όλοι αυτοί που ψήφισαν το χθεσινό πλαίσιο όμως?!.. να υποθέσω ότι δεν τους ενδιέφεραν οι άλλες δράσεις κ απλά ήθελαν λήξη της κατάληψης?.. για γέλια είμαστε (ή για κλάματα).
    melissa
    melissa
    Admin


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2010
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Αθήνα

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  melissa Τετ Δεκ 08, 2010 7:05 am

    για φαπες!!!
    avatar
    rozalie


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2010

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  rozalie Τετ Δεκ 08, 2010 7:31 am

    τελικά παιδιά έμαθε κανείς τι αποφασίστηκε στη σημερινή συνέλευση;;;


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την PurpleAmbition στις Τετ Δεκ 08, 2010 9:24 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Λατινικοί χαρακτήρες)
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Τετ Δεκ 08, 2010 8:51 am

    καταρχάς δεν ήταν συνέλευση, ήταν συνάντηση-συζήτηση από αυτές που θα πρέπει να γίνονται συχνά μεταξύ των φοιτητών της σχολής σύμφωνα με το πλαίσιο που ψηφίστηκε χθες.. στόχος δεν ήταν ακριβώς η λήψη κάποια απόφασης αλλά η πρόταση και πραγματοποίηση δράσεων διαμαρτυρίας.. προς το παρόν (απ'όσο πρόλαβα να παρακολουθήσω) κανονίστηκε επόμενη συνάντηση αύριο στις 11 για εντατικοποίηση των δράσεων που αφορούν ενημέρωση των πολιτών,"εικαστικές" παρεμβάσεις κλπ.. δεν είμαι πολύ σίγουρη για το ακριβές περιεχόμενο γιατί δεν παρακολούθησα την συζήτηση απ'την αρχή
    lydiakon
    lydiakon


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  lydiakon Πεμ Δεκ 09, 2010 8:11 am

    Η αλήθεια είναι ότι η συμμετοχή στη συζήτηση για τις διαφορετικές δράσεις στις οποίες αναφερόταν το πλαίσιο που ψηφίστηκε στη συνέλευση είχε κόσμο αλλά όχι τόσο όσο θα έπρεπε. Να θυμίσω ωστόσο ότι και η συμμετοχή στις καταλήψεις δεν είναι εκείνη που να αντικατοπτρίζει τον αριθμό των φοιτητών που ψηφίζουν υπέρ αυτής. Σωστά? Το ανεξάρτητο πλαίσιο που ψηφίστηκε με πολύ μικρή πλειοψηφία 5 ψήφων για εμένα έπρεπε να βγει έτσι ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο αλλά επίσης να δούμε τη συμμετοχή και την επιρροή που θα έχουμε τόσο στους συμφοιτητές μας που αδιαφορούν αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία. Μίλησα με κάποιους μεγαλύτερους για τη δράση μας γενικότερα αναφερόμενη και στην κατάληψη. Η γνώμη τους ήταν πως η κατάληψη γίνεται γιατί εμείς δεν γουστάρουμε το μάθημα. Πράγμα που φυσικά όλοι ξέρουμε ότι δεν ισχύει.Ή καλύτερα είναι αδιανόητο εφόσον όλοι δώσαμε "μάχη" για να μπούμε σε αυτή τη σχολή και να σπουδάσουμε. Όταν λοιπόν ο απλός κόσμος πιστεύει κάτι τέτοιο πως θα μπορέσουμε να πείσουμε τους άμεσα ενδιαφερόμενους και την υπουργό? Κατανοώ ότι στο παρελθόν είχε επιτυχία η κατάληψη αλλά στις μέρες μας πολλές φορές παρεξηγείται. Καλό είναι λοιπόν να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό και να συμμετέχουμε όλοι. Ίδιο στόχο έχουνε και αυτοί που υποστηρίζουν κατάληψη και αυτοί για τις πορείες και οι άλλοι με τις δράσεις.Αφού τους 2 πρώτους τρόπυς τους έχουμε δοκιμάσει επανειλλημένα ας δώσουμε μια ευκαιρία σε μια άλλη ιδέα. Το ανεξάρτητο πλαίσιο πρότεινε δράσεις με ανοιχτή σχολή. Για να παραμείνουν ανοιχτές όλες οι επιλογές για τον καθένα.
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Πεμ Δεκ 09, 2010 8:43 am

    lydia συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα,δηλαδή να δοκιμάσουμε άλλες επιλογές διαμαρτυρίας κλπ κλπ..και κυρίως με όπως σωστά λες "να συμμετέχουμε όλοι".
    αυτό που με απογοητεύει όμως και το θεωρώ αδιανόητο είναι να βλέπω στην εν λόγο συνέλευση και στις σχετικές δράσεις άτομα που ήταν με το μέρος της κατάληψης,δηλαδή προφανώς άτομα που είναι πρόθυμα να κινητοποιηθούν με τον οποιοδήποτε τρόπο -κι ας υποστηρίζουν την κατάληψη αρχικά,υποθέτω ως πιο "δραστικό" κατά την κρίση τους μέσο-.. με λίγα λόγια δεν είδα να ενδιαφέρονται άτομα που ψήφισαν να παραμείνει ανοιχτή η σχολή και να γίνουν παράλληλες δράσεις (εκτός λίγων εξαιρέσεων φυσικά).. γεγονός που με απλή λογική ερμηνεύεται ως αδιαφορία για τα πράγματα και μοναδικό μέλημα να μην χαθεί το εξάμηνο...(?)
    lydiakon
    lydiakon


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  lydiakon Πεμ Δεκ 09, 2010 10:50 am

    Δεν μπορείς να αφαιρέσεις το δικαίωμα σε κανέναν να μην θέλει να χάσει το εξάμηνό του εφόσον το πιο σημαντικό για εκείνον είναι η σχολή του και ο σεβασμός στη συνολική προσπάθεια που έχει καταβάλει για να πετύχει την εισαγωγή του σε αυτή. Όμως αφού εσύ έχεις την ψυχραιμία και το θάρρος να κοιτάς τα πολιτικά γεγονότα με περισσότερη ωριμότητα και να συμπεραίνεις ότι το εξάμηνο που θα χάσεις δεν είναι εξίσου σημαντικό με τα συνολικά αρνητικά αποτελέσματα που θα έχει το νέο νομοσχέδιο μπορείς να επιχειρήσεις να τον πείσεις. Και πάλι όμως δεν μπορείς να κρίνεις κανενός την συμπεριφορά. Ο καθένας δρα διαφορετικά. Η κατάληψη για μερικούς είναι αναγκαία για άλλους είναι αναγκαίο κακό στο οποίο δεν μπορούν να εναντιωθούν για κάποιο λόγο. ίσως επειδή ψηφίζεται από την πλειοψηφία. Νομίζω ότι σε αυτή τη συνάντηση υπήρχε κόσμος με διαφορετικές ιδέες και κόσμος που ήρθε για να δηλώσει πως μόνο η κατάληψη είναι η σωστή στάση. Το ότι θέλεις να κάνεις μάθημα όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν νοιάζεσαι για το μέλλον σου όπως αρκετοί υπαινίσσονται. Αλλά και το να σε νοιάζει μόνο το μάθημά σου και πάλι δεν είναι στάση που πρέπει να κρατάει ένας φοιτητής. Το πανεπιστήμιο είναι ένας χώρος πολιτικοποίησης, κινητοποίησης και ενδιαφέροντος για την κοινωνία αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι και ένας χώρος γνώσης και εκπαίδευσης. Ας μην τα ισοπεδώσουμε όλα και ας βρούμε τρόπους να "πολεμάμε" αποτελεσματικά. Η διαφορετικότητα είναι το ωραίο νόημα του Πανεπιστημίου. Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν μονόδρομοι...Ευτυχώς! Και για να σε προλάβω δεν ξέρω αν φαίνομαι ονειροπόλα και αυτά που λέω ουτοπικά. Δεν θεωρώ ότι έχω βρει λύσεις για όλα. Και ούτε το επιδιώκω. Απλώς ψάχνομαι και εκφράζω προβληματισμούς.
    PurpleAmbition
    PurpleAmbition


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 146
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  PurpleAmbition Πεμ Δεκ 09, 2010 11:11 am

    lydiakon έγραψε:Δεν μπορείς να αφαιρέσεις το δικαίωμα σε κανέναν να μην θέλει να χάσει το εξάμηνό του εφόσον το πιο σημαντικό για εκείνον είναι η σχολή του και ο σεβασμός στη συνολική προσπάθεια που έχει καταβάλει για να πετύχει την εισαγωγή του σε αυτή. Όμως αφού εσύ έχεις την ψυχραιμία και το θάρρος να κοιτάς τα πολιτικά γεγονότα με περισσότερη ωριμότητα και να συμπεραίνεις ότι το εξάμηνο που θα χάσεις δεν είναι εξίσου σημαντικό με τα συνολικά αρνητικά αποτελέσματα που θα έχει το νέο νομοσχέδιο μπορείς να επιχειρήσεις να τον πείσεις. Και πάλι όμως δεν μπορείς να κρίνεις κανενός την συμπεριφορά. Ο καθένας δρα διαφορετικά. Η κατάληψη για μερικούς είναι αναγκαία για άλλους είναι αναγκαίο κακό στο οποίο δεν μπορούν να εναντιωθούν για κάποιο λόγο. ίσως επειδή ψηφίζεται από την πλειοψηφία. Νομίζω ότι σε αυτή τη συνάντηση υπήρχε κόσμος με διαφορετικές ιδέες και κόσμος που ήρθε για να δηλώσει πως μόνο η κατάληψη είναι η σωστή στάση. Το ότι θέλεις να κάνεις μάθημα όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν νοιάζεσαι για το μέλλον σου όπως αρκετοί υπαινίσσονται. Αλλά και το να σε νοιάζει μόνο το μάθημά σου και πάλι δεν είναι στάση που πρέπει να κρατάει ένας φοιτητής. Το πανεπιστήμιο είναι ένας χώρος πολιτικοποίησης, κινητοποίησης και ενδιαφέροντος για την κοινωνία αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι και ένας χώρος γνώσης και εκπαίδευσης. Ας μην τα ισοπεδώσουμε όλα και ας βρούμε τρόπους να "πολεμάμε" αποτελεσματικά. Η διαφορετικότητα είναι το ωραίο νόημα του Πανεπιστημίου. Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν μονόδρομοι...Ευτυχώς! Και για να σε προλάβω δεν ξέρω αν φαίνομαι ονειροπόλα και αυτά που λέω ουτοπικά. Δεν θεωρώ ότι έχω βρει λύσεις για όλα. Και ούτε το επιδιώκω. Απλώς ψάχνομαι και εκφράζω προβληματισμούς.

    Ωραία τα είπες. Σε βρίσκω πολύ σωστή! Wink
    incognito.S
    incognito.S


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2010
    Τόπος : εδώ,εκεί,παραπέρα..

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  incognito.S Παρ Δεκ 10, 2010 7:16 am

    @lydia Καταρχάς δεν μπορώ αν μη τι άλλο να παραδεχτώ ότι έχεις δίκιο.. συμφωνώ με όσα λες..και ιδιαιτέρα μ' άρεσε η τελευταία φράση σου "Απλώς ψάχνομαι και εκφράζω προβληματισμούς.",γιατί σε κάποια φάση ανησύχησα ότι λίγα άτομα το κάνουν..
    Το σημείο στο οποίο έχω τις ενστάσεις μου είναι το γεγονός ότι η πλειοψηφία στήριξε ένα πλαίσιο που προτείνει εναλλακτικές δράσεις χωρίς να είναι πρόθυμη να συμμετάσχει σε αυτές.. δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι η κατάληψη είναι μονόδρομος -άλλωστε δεν ψήφισα υπέρ αυτής- αλλά όταν βλέπω ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για άλλους δρόμους τότε θα προτιμούσα να "κέρδιζαν" οι υποστηρικτές της που υποτίθεται πως κάτι κάνουν,παρά το απόλυτο τίποτα..
    Όσον αφορά το εξάμηνο εννοείται πως κανείς δε θέλει να χαθεί.. μην τρελαθούμε.. όμως απ'την άλλη και το να μείνουμε τελείως άπραγοι σε θέματα που μας αφορούν δε με ευχαριστεί.. το πρόβλημα είναι ότι δε συζητάμε για τέτοια θέματα στα σοβαρά (μέχρι και στο φόρουμ βλέπεις ότι συμμετέχουν στη συζήτηση μόλις 3-4 άτομα).. κ ακόμα κι αν προτάθηκε κάτι ανεξάρτητο και πέρα από παρατάξεις όταν δεν έχει έμπρακτη υποστήριξη αναμενόμενο είναι να παραγκωνιστεί,να κάνουν παιχνίδι οι "πωρωμένοι" της υπόθεσης και να 'χουν κάθε δικαίωμα να την πουν στον οποιονδήποτε.. η ελάχιστη συμμετοχή στη συνάντηση της Τετάρτης για μένα λέει αρκετά.. μου δίνει την εντύπωση ότι η πλειοψηφία αδιαφορεί και αναρωτιέμαι αν ο καθένας έχει πάρει στα χέρια του το νομοσχέδιο να το διαβάσει και να κρίνει.. κάποιος που δεν είναι ενημερωμένος από επιλογή και ψηφίζει ένα πλαίσιο κατά της κατάληψης μόνο και μόνο για να μην χαθεί το μάθημα είναι για μένα εξίσου "επικίνδυνος" με αυτόν που ψηφίζει υπέρ της κατάληψης επειδή βαριέται τη ζωή του και γουστάρει να παίζει τάβλι στη σχολή.. δεν αμφιβάλω ότι υπάρχουν γύρω μας άτομα κ από τις δυο κατηγορίες.. το θέμα είναι τι κάνουμε όσοι θεωρητικά προβληματιζόμαστε για να βγει ένα υγείες αποτέλεσμα..
    Με λίγα λόγια αυτό που τόνισα παραπάνω εγώ είναι ότι παρατηρώ ένα κλίμα απάθειας.. του στιλ "ψηφίζω κατά της κατάληψης, πανηγυρίζω για τη νίκη μου,άντε τώρα να πάω να κάνω και καμιά εργασία και μετά για καφέ"..και επίσης δεν θεωρώ ότι η λέξη "ονειροπόλος" έχει αρνητική χρεία (επειδή πήγες να με προλάβεις Wink ).. ίσα ίσα αν ο καθένας μας ήταν ονειροπόλος τα πράγματα ίσως ήταν καλύτερα.. ίσως ήταν πιο πρόθυμος να δραστηριοποιηθεί για να πραγματοποιήσει αυτά που τον καθιστούν ονειροπόλο.. όταν όμως δεν βλέπω προθυμία για δράσεις το μυαλό μου πάει σε άτομα βολεμένα στην καθημερινότητα τους που δεν κοιτούν παραπέρα..
    Εν τέλει, το θεωρώ πιο έντιμο κάποιος που δεν είναι πρόθυμος να συμμετέχει σε αυτά που υποστηρίζει το πλαίσιο στο οποίο δίνει την ψήφο του να μην συμμετέχει στην ψηφοφορία,παρά να κρύβει την αδιαφορία του για τα πράγματα πίσω από ένα πλαίσιο που είναι κατά της κατάληψης -και ποιος νοιάζεται για τις εναλλακτικές δράσεις που προτείνει..
    lydiakon
    lydiakon


    Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2010
    Ηλικία : 33

    Συνέλευση, Τρίτη 07/12 Empty Απ: Συνέλευση, Τρίτη 07/12

    Δημοσίευση  lydiakon Κυρ Δεκ 12, 2010 12:43 am

    Συμφωνώ με την παρατήρησή σου ότι επικρατεί ένα κλίμα απάθειας. Και είναι γνωστό επίσης ότι ο καθένας κοιτάει τη βολή του. Επαναπαύεται στην καθημερινότητά του και στη σχολή του και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο που μπορεί να μην ενδιαφέρει το παρόν του αλλά σίγουρα θα ενδιαφέρει το μέλλον του. Και αν αυτή δεν είναι η πλειοψηφία είναι σίγουρα ένα μεγάλο ποσοστό. Υπήρχαν και θα υπάρχουν άτομα που έρχονται στη συνέλευση για "σπάσουν" την κατάληψη. Δεν ενδιαφέρονται να εκφέρουν γνώμη και ούτε μπαίνουν στην διαδικασία να ακούσουν και των συναδέλφων τους. Όμως αυτό δεν ισχύει μόνο στα Πανεπιστήμια. Όταν γίνεται χαμός με νέα μέτρα και όλοι πλήττονται γιατί κανείς δεν βγαίνει να διαμαρτυρηθεί? Η απάθεια είναι γενική. Και αρχίζει να παίρνει τρομαχτικές διαστάσεις. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για να ξυπνήσουμε και να καταλάβουμε τι συμβαίνει γύρω μας γιατί όταν θα το πάρουμε χαμπάρι θα είναι πολύ αργά.
    Τώρα σε σχέση με το εξάμηνο. Σημασία δεν έχει να δώσουμε εξετάσεις και να παραδώσουμε εργασίες το Φλεβάρη. Σημασία έχει να πάρουμε όσες περισσότερες γνώσεις μπορούμε, να γίνουμε καλύτεροι, να προοδεύσουμε, να νιώσουμε δημιρουργικοί, να επωφεληθούμε το περισσότερο από καθηγητές και συμφοιτητές. Ας μην το ξεχάσουμε αυτό. Και η κατάληψη σίγουρα δεν βοηθά καθόλου σε αυτό. Δεν ξέρω τελικά τι προτεραιότητες πρέπει να βάλουμε...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Μάης 18, 2024 5:02 pm